Atlétika
Szabó Beatrix

MTK legendárium | 378. rész

Publikálva: 2025.05.19 Frissítve: 2025.05.16 MTK Budapest

Az MTK alapítása és alapítói. 1888-ban született a klub.

1888. november 16-án, a nemzetközi hírű Szekrényessy Kálmán Teréz körút 10-es számú házának körútra tekintő első emeleti lakásában alapították meg az MTK-t. A tíz alapító egyenként látta el kézjegyével az alapítási dokumentumot. Személyüket illetően nagy adósságot törleszt a klub, amikor egyenként mutatja be pályájukat.

Elsőnek a budapesti születésű, izraelita vallású, tizennyolc esztendős Totis Lajos hitelesítette a jegyzőkönyvet. 

Totis Lajos (1870-) porcelán nagykereskedő

Pályáját, mint hitsorsosainak zöme a kereskedelem területén kezdte. A ranglétrát végig járva előbb porcelánkereskedő segéd, majd huszonöt esztendős korától, mint önálló „porczelán és kőedénykereskedő” működött.


A Budapesti Királyi Törvényszék 1895. május 17-én jegyezte be a Totis-féle céget. Egy esztendő elteltével, 1896 nyarán Totis Lajos ügyes vételnek köszönhetően komoly eséllyel gyarapíthatta bevételeit. Hirdetéseiben nem is rejtette véka alá szerencséjét, amikor arról számolt be, miszerint „a Magyarhoni Üveggyár Részvénytársaság”-tól az összes porcelán, majolika és fayence árut átvette és így a „herendi porcelán étkező, tea és mocca-serviceket és fényűzési árukat” féláron kínálhatta. Hivatalos nevén a „Totis Lajos-Ludwig Totis Porczelán és Kőedénykereskedő” cég még 1896 végén, azaz december 1-jével vállalatát közkereseti társasággá alakíttatta.

Ekkor már szállodák és vendéglők beszállítójaként is feltűnt, üzletköre bővült, forgalma – ha átmenetileg is, de – gyarapodott, áruját két üzletben egyszerre árusította (Petőfi tér 3. és Ferenc József rakpart 32.). Ekkortól már testvére, az ugyancsak porcelánkereskedő, és ugyancsak MTK-sportoló Totis Arnold is a közkereseti társaság egyenrangú társtagja.

Az idő azonban nem kedvezett Totisnak, aki eddig is folyamatos ingatlan eladásaiból tudta finanszírozni üzletmenetét. Így három alkalommal kerültek eladásra Totis házrészei, először 1895-ben a Só utca 8. szám alatti, 6700 forintért, majd 1896-ban a Nagymező utca 30-as számú ház egyhatoda, végül pedig 1897-ben a Soroksári út 72 alatti házrész 9326 Ft-ért.

A csőd azonban így sem volt elkerülhető, csupán két esztendőt lehetett elodázni az árverést, melyre 1899 nyarán került sor az Erzsébet körút 21-es számú üzletben.

Ezenközben magánélete révbe ért. Feleségül vette a huszonkét esztendős izraelita vallású Modern Melánia nevű hajadont, akitől 1895. november 22-én született meg László nevű fia. Foglalkozása ekkor porcelán nagykereskedő, lakcíme pedig a forgalmas Múzeum körút 17 szám alatt volt.


A Totis cég végleges bukását követően az MTK-alapító kénytelen volt elhelyezkedi a bécsi központú „Globus Élet – és Járadékbiztosító Társulatnál”, mint főpénztárnok.
Az 1907-es esztendőben, mind saját, mind pedig tizenkét esztendős fiának nevét Belügyminiszteri engedéllyel László-ra magyarosította. Ennek köszönhetően fordul elő visszatérő rendszerességgel, hogy az MTK alapítóinak felsorolásakor tévesen egyszerre említenek Totis Lajost és László Lajost, miközben a két név egy és ugyanazon személyt takarja…

Kövess minket
MTK Hírlevél

Ne maradjon le egy eseményről sem!
Iratkozzon fel ingyenes hírlevelünkre:

Csatlakozz RSS csatornáinkhoz és értesülj azonnal a legújabb hírekről, érdekességekről egy gombnyomásra!